Jesteś na stronie: Lista zespołów
Treść strony

Lista zespołów

Lista zespołów

Przedstawiamy listę artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu.

Auli (Łotwa)

29 lipca, 21:30 Białystok, Rynek Kościuszki

Zespół łotewski, który swoje projekty muzyczne realizuje od 2003 r. W skład grupy wchodzi pięciu kobziarzy, czterech perkusistów i basista. Zafascynowani tradycyjną łotewską muzyką ludową artyści z po-wodzeniem łączą ją z nowoczesnymi brzmieniami. Dzięki takiemu zabiegowi nowoczesne brzmienia zyskują dodatkowy atut muzyczny, a zapomniane niekiedy, tradycyjne dźwięki zaczynają żyć na nowo. Muzycy z Auli swoją twórczość określają mianem etnotransu. W granych przez nich utworach jest i tradycja, i rock, i elementy muzyki świata, a wszystko to przepełnione niesamowitą energią, która porywa i uwodzi publiczność na całym świecie. Auli każdym swoim występem udowadnia, że talent, wyobraźnia, miłość do muzyki i odwaga w przekraczaniu kolejnych artystycznych granic dają fantastyczne efekty.


Chłopcy z Nowoszyszek (Polska)

27 lipca, 19:00 POKtańcówka, Białystok, Młynowa

W skład zespołu wchodzi czworo artystów, pasjonatów tradycyjnej muzyki z pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Muzycy wykonują powszechnie znane polki, walce, oberki, fokstroty i krakowiaki. Nie stronią też od mniej popularnych tańców charakterystycznych dla wielokulturowej mozaiki, jaką była dawna Rzeczpospolita. W ich wykonaniu publiczność może podziwiać m.in. kochaneczkę, wasadulę, i kozaka, a wszystko przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów: cymbałów, harmonii trzyrzędowej, barabana i wielu innych. Muzycy uczyli się gry od skrzypków ludowych, a ich występy to wspaniała sentymentalna podróż do świata dawnych tradycji, tańców i obrzędów.


Enej (Polska)

28 lipca, 21:30 Białystok, Rynek Kościuszki

Polski zespół założony w 2002 r. w Olsztynie. Inspiracją dla nazwy grupy stało się imię bohatera „Eneidy”, poematu Iwana Kotlarewskiego, będącego jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej. Zespół wykonuje muzykę folkową, w którą wplata elementy charakterystyczne dla innych gatunków, m.in. rocka. Skład grupy zmieniał się i pojawiały się w niej kolejne instrumenty, ale twórczość Eneja zawsze spotykała się z bardzo życzliwym przyjęciem publiczności. Artyści czerpią z różnorodności i bogactwa tradycji, udowadniając w ten sposób, że muzyka potrafi cieszyć, łączyć i jednoczyć. Takie przeboje jak „Radio Hello” czy „Lili” znają niemal wszyscy. Zespół podbił serca publiczności nie tylko w Polsce, ale również w USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Ukrainie, na Litwie i w wielu innych krajach. Ich występy to nie tylko znakomita muzyka, ale również wielokulturowe podróże po tradycji ludowej, która wciąż pozostaje dla artystów źródłem inspiracji. Są laureatami licznych nagród, a ich koncerty zawsze przyciągają rzesze fanów.


Fanfara Station (USA, Włochy, Tunezja)

28 lipca, 19:55 Białystok, Rynek Kościuszki

Zespół stworzony przez trzech muzyków, których połączyła fascynacja rytmami Północnej Afryki i nowoczesnymi elektronicznymi brzmieniami. Zespół w pewien sposób kontynuuje tradycje rodzinne jednego z artystów, którego ojciec był muzykiem w tunezyjskiej orkiestrze dętej. W twórczości Fanfara Station można odnaleźć rytmy charakterystyczne dla kulturowego i historycznego dziedzictwa Bliskiego Wschodu, Afryki i południowej Europy, to swoisty hołd składany tym terenom i zamieszkującym je kiedyś ludziom. Artyści, wykorzystując perkusję, puzon i trąbkę, tworzą niezwykle ciekawe kompozycje, w których rytm, improwizacja i odważne połączenia dźwięków, na pozór od siebie odległych, splatają się w zaskakująco spójną i porywającą publiczność całość.


Golec uOrkiestra (Polska)

30 lipca, 21:00 Białystok, Rynek Kościuszki

Zespół powstał w 1999 r., a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie, którzy od lat, pozostając wierni tradycyjnej muzyce góralskiej, realizują swoje artystyczne pomysły. Towarzyszy im zespół, z którym podbijają kolejne sceny na całym świecie. Pierwszą płytę artyści wydali ponad dwadzieścia lat temu, ale piosenki, które się na niej znalazły do dzisiaj zna i kocha cała Polska. Takie utwory jak „Crazy is my life” czy „Lornetka” potrafi zanucić każdy. Kolejne płyty potwierdziły ogromną kreatywność i talent artystów. Odważnie sięgają po rozmaite gatunki muzyczne, ale w tej różnorodności jeden element pozostaje stały: folklor góralski. Muzycy udowodnili, że tradycyjne melodie regionu, z którego pochodzą doskonale brzmią z jazzem, popem czy rock’n’rollem. Tak udane połączenia są w przypadku Golec uOrkiestry sumą talentu, ciężkiej pracy, kreatywności, odwagi, doskonałej znajomości rodzimej tradycji i otwartości na nowe brzmienia. Zespół jest laureatem wielu nagród, jego twórczość doceniają krytycy muzyczni i publiczność. Golec uOrkiestra konsekwentnie podąża swoją drogą artystyczną i z powodzeniem realizuje kolejne projekty z niecierpliwością oczekiwane przez fanów.


Hajda Banda / Гайда Банда (Polska/Białoruś)

27 lipca, 21:30 POKtańcówka, Białystok, Młynowa

Polsko-białoruski zespół powstał w 2021 r. Muzycy wykonują tradycyjne pieśni i tańce Podlasia, Polesia i zachodniej Białorusi. Repertuar grupy to efekt wielu spotkań z mistrzami tradycyjnej muzyki, od których artyści uczą się zanikających już pieśni i obrzędów. Członkowie zespołu chętnie sięgają po tradycyjne instrumenty. Podczas koncertów publiczność ma niepowtarzalną okazję, aby usłyszeć m.in. basetlę, bęben obręczowy i harmonię trzyrzędową. Każdy występ zespołu Hajda Banda / Гайда Банда to fascynujące zderzenie tradycji z młodością, tego co pomimo przemijania wciąż pozostaje żywe.


Kapela Juliusza Kublika i Jan Kamiński (Polska)

27 lipca, 18:00 POKtańcówka, Białystok, Młynowa

Kapela Juliusza Kublika to dwuosobowa kapela w składzie harmonia pedałowa i skrzypce, kontynuująca wiejskie tradycje muzyczne okolic Knyszyna. Kierownik kapeli, Juliusz Kublik od kilku lat uczy się grać na pedałówce od ostatnich weselnych harmonistów Białostocczyzny. Marzy, aby jego mistrzowie i ich dorobek nie odeszli w zapomnienie.

Jan Kamiński to harmonista, akordeonista i organista kościelny, syn weselnego muzykanta – harmonisty pedałowego Tadeusza Kamińskiego z Nowej Wsi. Od dzieciństwa uczył się grać na pedałówce swego Taty, a w wieku 13 lat samodzielnie grał na pierwszych zabawach. Do końca lat 70. XX w. grał w swojej kapeli na harmonii pedałowej na wiejskich zabawach i weselach.


Kobiety Wschodu (Polska)

29 lipca, 20:10 Białystok, Rynek Kościuszki

Projekt autorstwa Miss God, czyli Joanny Zubryckiej, która w swojej twórczości wciąż poszukuje nowych brzmień, eksperymentując zarówno z muzyką elektroniczną, jak i wokalem. Projekt Kobiety Wschodu to niesamowite interpretacje i aranżacje ludowej muzyki i śpiewu. Brzmienia elektroniczne i klubowe łączą się tu z tradycyjnymi pieśniami, otwierając nowe obszary twórczości i wrażliwości artystycznej. Artystki odchodzą od schematów, nie oddalając się jednak od swoich korzeni. Producentka zaprosiła do współpracy wokalistki, które w przeszłości były częścią grupy Południce. Dziewczyny pochodzą z Białegostoku i wykonują tradycyjne pieśni polskie i ukraińskie. Ich śpiew można usłyszeć m.in. w serialu „Kruk”, w którym przejmująco wykonały kilka utworów, oddając wielokulturowy klimat Podlasia. 


Kurpie Zielone (Polska)

30 lipca, 17:10 Białystok, Rynek Kościuszki

Jedna z najstarszych w Polsce grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Działa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Repertuar zespołu to swoisty kolaż pokazujący różnorodność, wielokulturowość oraz wieloetniczność Polski, ułożony na zasadzie kontrastów i kontrapunktów. Grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy, Żywiecczyzny, Ziemi Sądeckiej, Beskidu Niskiego oraz innych regionów kraju. Zespół sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, nieustannie szuka nowych inspiracji w szeroko rozumianym folklorze zarówno tradycyjnym, jak i współczesnym.


Mdzlevari (Gruzja)

29 lipca, 18:05 Białystok, Rynek Kościuszki

Gruziński chór chłopięcy powstał w 1994 r. Nazwa grupy pochodzi od najstarszego gruzińskiego słowa „dzoba” – śpiew. Zgodnie z definicją słownikową „mdzlevari” tłumaczy się jako śpiew ptaków wędrownych. Artyści pracują pod kierunkiem Tariela Onashvili i Kakhabera Onashvili. Na repertuar zespołu składa się ok. 200 utworów, które pochodzą z różnych regionów Gruzji i należą do różnych gatunków muzycznych, co sprawia, że publiczność ma okazję poznać ogromne bogactwo kulturowe tego kraju. Chór występuje na licznych festiwalach, bierze udział w różnorodnych projektach muzycznych, udowadniając za każdym razem, że potencjał artystyczny zespołu jest niewyczerpany.


Mokoomba (Zimbabwe)

30 lipca, 19:00 Białystok, Rynek Kościuszki

Pochodzący z Zimbabwe zespół oficjalnie powstał w 2008 r. W skład grupy wchodzi sześciu muzyków, którzy umiejętnie łączą tradycje Tonga z nowoczesnymi brzmieniami. Dźwięki rapu i elektroniki aranżowane z charakterystycznymi dla południowej Afryki rytmami, składają się na intrygującą mieszankę, która na długo zapada w pamięć. Mokoomba koncertuje na całym świecie, udowadniając, że wierność własnej tradycji, szacunek dla kulturowego dorobku poprzednich pokoleń i otwartość na to, co nieoczywiste jest nie tylko wspaniałą inspiracją, ale również drogą do sukcesu.


Skaličan (Słowacja)

28 lipca, 18:15 Białystok, Rynek Kościuszki

Słowacki zespół działający od 1954 r. Obecnie grupa liczy ok. 50 członków – muzyków, śpiewaków i tancerzy, którzy pracują razem od wielu lat. Ich głównym celem i ambicją jest zachowanie i upowszechnianie tradycji ludowej Słowacji. Zespół skupia się na kulturowym dziedzictwie regionu Záhorie, nie stroni jednak od tradycyjnych pieśni i tańców innych regionów. Skaličan jest jedną z najstarszych grup folkowych na Słowacji. Koncertowali w wielu krajach Europy, popularyzując tradycyjne słowackie melodie i tańce. Przez wszystkie lata działalności zespołu współpracowało z nim ok. 500 osób, co dobitnie dowodzi, że kultura ludowa niezmiennie fascynuje i inspiruje kolejne pokolenia.


Tikvesh (Macedonia)

29 lipca, 19:05 Białystok, Rynek Kościuszki

Zespół z Macedonii (Kavadarci) założony w 1953 r. W jego skład wchodzi obecnie ok. 100 osób. Tikvesh wykonuje tradycyjne tańce i pieśni z różnych regionów Macedonii, starając się jak najwierniej je odtworzyć. Chętnie i odważnie poszukuje też nowocześniejszych form i środków artystycznego przekazu, ale tradycja i folklor niezmiennie pozostają punktem wyjścia i inspiracją w ich twórczości. Stroje, w których zespół prezentuje się na scenie są wykonywane tradycyjnymi metodami tkactwa i haftu. Tancerzom i śpiewakom towarzyszy kapela, publiczność ma zatem niepowtarzalną okazję, aby nie tylko poznać ludowe tańce i pieśni macedońskie, ale również usłyszeć na żywo tradycyjne dudy, kaval i zurlę.


Vesnyanka (Ukraina)

27 lipca, 20:15 POKtańcówka, Białystok, Młynowa

28 lipca, 19:05 Białystok, Rynek Kościuszki

Folklorystyczny zespół młodzieżowy założony w 1983 r. w Równem. W repertuarze ma ludowe, w tym także obrzędowe pieśni i tańce Polesia Rówieńskiego. Grupa wykonuje też muzykę instrumentalną charakterystyczną dla tego regionu. Członkowie Vesnyanki występują w oryginalnych strojach ludowych, co również jest swego rodzaju nośnikiem tradycji. Celem zespołu, oprócz przekazu artystycznego, jest popularyzacja i ochrona tradycji Polesia Rówieńskiego. Chcą też integrować młodych ludzi zainteresowanych tradycją ludową, czego dowodem jest zainicjowany przez nich Międzynarodowy Młodzieżowy Festiwal Tradycyjnej Kultury Folkowej. Z powodzeniem pielęgnują dziedzictwo kulturowe poprzednich pokoleń, zachwycając publiczność na całym świecie.