Jesteś na stronie: Podlaska Oktawa Kultur 2023
Treść strony

Podlaska Oktawa Kultur 2023

Podlaska Oktawa Kultur 2023

Od 27 do 30 lipca w Białymstoku wystąpi 14 zespołów z 11 krajów.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zdobył serca nie tylko mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski. Co więcej – turyści z zagranicy rezerwują sobie pobyt w Białymstoku właśnie w czasie Oktawy, bo nie wyobrażają sobie, że miałoby ich zabraknąć na tym pełnym tańca, muzyki i tradycji festiwalu. Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność była inspiracją do stworzenia w 2008 roku festiwalu. Podlaska Oktawa Kultur – prezentacja ośmiu kultur ośmiu żyjących w Podlaskiem narodowości. Z czasem festiwal się rozrastał. Przybywało zespołów z całego świata. Teraz to jeden z największych, a być może największy międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Polsce. Już pierwsza edycja festiwalu tak bardzo spodobała się mieszkańcom regionu, że w 2008 roku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury został nagrodzony Podlaską Marką Roku w kategorii przedsięwzięcie – właśnie za Podlaską Oktawę Kultur.

W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 27-30 lipca. Pierwszego dnia zaprosimy mieszkańców Białegostoku i regionu na potańcówkę w przestrzeni Młynowa. Zagrają między innymi Chłopcy z Nowoszyszek, Hajda Banda czy Vesnyanka z Ukrainy. Kolejne dni to koncerty w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki. Wystąpią znakomite zespoły z Polski, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, USA, Włoch, Tunezji, Gruzji, Macedonii, Łotwy czy Zimbabwe. Czeka nas też koncert naszych Kurpi Zielonych oraz zespołów Enej i Golec uOrkiestra. Koncerty, podobnie jak w ubiegłych latach będą transmitowane online.

W trakcie kolejnych edycji na festiwalu gościli wykonawcy z całego świata, dzieląc się swoimi tradycjami i kulturą. To wielka przyjemność podróżować po świecie – równie wielka, gdy świat  przyjeżdża do nas.  To zapewne dlatego mieszkańcy Białegostoku, regionu i turyści odwiedzający Podlasie pokochali festiwal i czekają na niego przez cały rok.

Zapraszamy do świętowania muzyki, folkloru i różnorodności. Zachęcamy do udziału w koncertach, warsztatach i POKtańcówce. Festiwal już wkrótce, dajmy się porwać temu świętu muzyki, tańca i śpiewu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.