Jesteś na stronie: Podlaska Oktawa Kultur za nami
Treść strony

Podlaska Oktawa Kultur za nami

Podlaska Oktawa Kultur za nami

Podlaska Oktawa Kultur zgromadziła tłumy – było to prawdziwe święto muzyki, tańca, tradycji i folkloru.

Podczas festiwalu wystąpiło 14 zespołów z jedenastu państw, między innymi Auli z Łotwy, Mokoomba z Zimbabwe, Tikvesh z Macedonii, Mdzlevari z Gruzji, Skalićan ze Słowacji, Vesnyanka z Ukrainy, Fanfara Station z USA, Włoch i Tunezji, a ponadto Kobiety Wschodu, Kurpie Zielone, Enej i Golec uOrkiestra. Koncerty odbywały się na Rynku Kościuszki w Białymstoku, ale nie tylko. Artyści wystąpili także w kilku miejscowościach w regionie – Łomży, Zambrowie, Suchowoli, Łapach i Drohiczynie.

Podlaska Oktawa Kultur odzwierciedla charakter naszego regionu – jego wielokulturowość i różnorodność. Pokazuje, jak otwartym i gościnnym jesteśmy społeczeństwem. Muzyka łączy wszystkich i ten festiwal jest najlepszym przykładem na to. Dziś tutaj w Białymstoku, kultura łączy cały świat– mówił marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki, który uczestniczył w koncertach wieńczących festiwal.

Preludium festiwalu była POKtańcówka na Młynowej. Do tańca zagrali: Kapela Juliusza Kublika, Jan Kamiński. Vesnyanka, Chłopcy z Nowoszyszek i Hajda Banda. Można było także wziąć udział w warsztatach tanecznych z zespołem Tikvesh i Skalićan. Koncerty można było oglądać online, tak jak i studio festiwalowe, w którym z artystami, organizatorami i wielkimi miłośnikami Podlaskiej Oktawy Kultur rozmawiała dziennikarka Polskiego Radia Białystok Olga Gordiejew. Można było posłuchać o wrażeniach zespołów, które gościły na festiwalu oraz o Oktawie „od kuchni”, czyli wielomiesięcznych przygotowaniach. Za pracę całego zespołu Podlaskiego Instytutu Kultury dziękowała na scenie Wiktoria Wnorowska, dyrektor PIK.

Serdecznie dziękuję całej załodze Podlaskiego Instytutu Kultury. Są to osoby, których często nie widać, a które tworzą to piękne wydarzenie. Ogromne brawa, bo oni na to zasługują!

To już 15. edycja festiwalu, na którym prezentują się poprzez muzykę, taniec i śpiew kultury całego świata. Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się narodowości, religie, tradycje. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność była inspiracją do stworzenia w 2008 roku festiwalu, który zdobył serca zarówno mieszkańców Białegostoku, województwa podlaskiego, jak i całej Polski. Teraz to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń folklorystycznych w Polsce.

Serdecznie dziękuję za te cztery dni wypełnione różnorodnością oraz bogactwem twórczości ludowej i folkowej. Dziękuję raz jeszcze publiczności za to, że bawiliście się z nami, udowadniając, że, województwo podlaskie jest najwspanialszym regionem na świecie. Do zobaczenia za rok – zakończył festiwal marszałek Artur Kosicki.

Podlaską Oktawę Kultur organizuje Podlaski Instytut Kultury we współpracy z Województwem Podlaskim.

Podlaska Oktawa Kultur – koncerty online