Jesteś na stronie: Lista artystów
Treść strony

Lista artystów

Lista artystów

Przedstawiamy listę artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu.

Ballet Folklorico Aztlán (Meksyk)

25 lipca, godz. 21:15, POKtańcówka: Młynowa – ul. Młynowa 6 w Białymstoku
26 lipca, godz. 20:05, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Balet Folklorystyczny Aztlán z Meksyku to grupa, której głównym celem jest popularyzacja ojczystego folkloru. Tradycja i kultura Azteków i Majów są dla zespołu ciągłą inspiracją do tworzenia repertuaru, w którym historia przenika się z obyczajowością, a kultura i tradycja z codziennym życiem. Artyści z Aztlán do perfekcji opanowali sztukę wyrażania całego wachlarza emocji w tańcu, w którym można zobaczyć radość i smutek, entuzjazm i refleksję. Podczas ich występów nie sposób oderwać wzroku od sceny, na której tancerze w przepięknych, mieniących się wszystkimi kolorami strojach zabierają publiczność w niezapomnianą podróż, zapraszają do poznania historii ich kraju przekazanej w fascynujący sposób. Zespół koncertował w Meksyku, Kanadzie, Francji, Polsce, USA i we Włoszech, wszędzie podbijając serca publiczności. Kunszt Aztlána doceniali również jurorzy wielu prestiżowych konkursów i festiwali w Meksyku i w Europie.

Bizovac (Chorwacja)

26 lipca, godz. 18:10, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Zespół folklorystyczny z Chorwacji, który działa od 1935 roku. Na przestrzeni lat zmieniła się nazwa grupy, niezmienne pozostało to co łączy muzyków i tancerzy obecnego składu z poprzednikami: przywiązanie do tradycji i kultury regionu Bizovac. Celem i ambicją zespołu jest popularyzowanie i ocalenie bogatych tradycji ich małej ojczyzny. Dbają o każdy detal swoich występów i starają się jak najwierniej odtworzyć zwyczaje i obrzędy, które towarzyszyły ich przodkom. Na scenie występują w przepięknych, oryginalnych strojach ludowych, grają na tradycyjnych instrumentach, takich jak przykuwająca uwagę publiczności tambura. Przy jej dźwiękach prezentują m.in kolo, jeden z najważniejszych ludowych korowodowych tańców chorwackich. Zespół jest zapraszany na liczne festiwale i przeglądy, gdzie z dumą prezentuje kulturowe dziedzictwo swojego kraju i regionu, zdobywa uznanie i serca publiczności.

Dżerelce (Ukraina)

27 lipca, godz. 17:05, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Zespół, który od kilkudziesięciu lat popularyzuje ukraiński folklor. Bliska jest mu zwłaszcza tradycja i historia regionu Słobożańskiego. W dawnych pieśniach i tańcach Ukrainy zespół szuka tego, co w nich wciąż nieodkryte, stara się rozumieć je na swój sposób. Dzięki temu tradycja pozostaje żywa, ale nabiera nowego wymiaru. Członkowie zespołu to ludzie bardzo młodzi. Łączy ich przede wszystkim miłość do tańca, ale także ciekawość świata, chęć pokazania tego, jak go rozumieją, odwaga w konfrontowaniu własnej wizji tradycji z opiniami innych. Cenią sobie możliwość wyrażania szacunku dla historii i przeszłości swojego kraju w sposób, który nie wyklucza nowatorskich interpretacji tradycji, w której wzrastali. Zespół występował na scenach w całej Europie, wszędzie zdobywając uznanie i sympatię publiczności doceniającej zaangażowanie, różnorodność repertuaru, talent i styl Dżerelce.

ГрайБери / HrayBery (Polska/Ukraina)

25 lipca, godz. 20:00, POKtańcówka: Młynowa – ul. Młynowa 6 w Białymstoku

Zespół tworzy pięć osób zafascynowanych folklorem pogranicza polsko-ukraińskiego. Niezwykle bogate tradycje tego regionu zafascynowały polskich i ukraińskich badaczy, którzy zbierali nuty, teksty piosenek, poznawali kroki ludowych tańców, a następnie postanowili nadać im nowe życie. Dzięki temu publiczność może podczas koncertów powrócić do czasów, gdy Polacy, Żydzi, Romowie i Ukraińcy wspólnie świętowali i bawili się przy dźwiękach skrzypiec, cymbałów bębnów. Artyści z zespołu grają na tradycyjnych instrumentach i porywają do kozaków, kołomyjek, polek i mazurków, zabierając słuchaczy w swoistą podróż w czasie. Dzięki piosenkom i tańcom wykonywanym przez ГрайБери / HrayBery możemy wrócić do miejsc i potańcówek, których już nie ma, ale których echo wciąż pobrzmiewa w naszej świadomości.

Kapela Dziki Sad (Polska)

25 lipca, godz. 18:45, POKtańcówka: Młynowa – ul. Młynowa 6 w Białymstoku

Zespół powstał z inicjatywy trojga artystów, których połączyła fascynacja tradycyjną muzyką Kurpi. Kapela tworzy swój repertuar bazując na ludowych pieśniach i piosenkach z terenu Puszczy Zielonej. Przemierzając te obszary, muzycy uczą się tradycyjnych utworów i jednocześnie chronią je przed zapomnieniem. Podczas występów artyści wykorzystują instrumenty wykonane przez Piotra Sikorę, ludowego rzemieślnika. Harmonia pedałowa, basetla i baraban powstały tak jak tworzono je dawniej. Ta dbałość o tradycję powoduje, że każdy występ Kapeli Dziki Sad to podróż do przeszłości, do dawnych ludowych zabaw i tańców. Muzycy wykonują tradycyjne utwory kurpiowskie: okrąglaki, powolniaki, żurawia, starą babę, oberki i polki oraz pieśni leśne, zalotne i weselne. Taki dobór pieśni i tańców pozwala nie tylko cieszyć się muzyką, ale również poczuć klimat dawnych obrzędów, dziś nieco już zapomnianych.

Kurpie Zielone (Polska)

28 lipca, godz. 17:10, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Jedna z najstarszych w Polsce grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Działa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Repertuar zespołu to swoisty kolaż pokazujący różnorodność, wielokulturowość oraz wieloetniczność Polski, ułożony na zasadzie kontrastów i kontrapunktów. Grupa prezentuje nie tylko folklor z terenu województwa podlaskiego, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy, Żywiecczyzny, Ziemi Sądeckiej, Beskidu Niskiego oraz innych regionów kraju. Zespół sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, nieustannie szuka nowych inspiracji w szeroko rozumianym folklorze zarówno tradycyjnym, jak i współczesnym.

Les Amazones d’Afrique (Ghana/Mali/Demokratyczna Republika Konga)

28 lipca, godz. 20:30, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Grupa, której twórczość jest wyrazem artystycznej wrażliwości i talentu, ale również przejawem zaangażowania w kwestie ważne społecznie. Utwory zespołu to swego rodzaju wiadomość dla świata. Jest w nich i historia walk o wolność i niezależność, i hołd oddany walczącym o te wartości, ale również protest przeciwko przemocy i agresji wobec kobiet. Muzyka wykonywana przez Les Amazones d’Afrique intryguje i przyciąga jak magnes. Słychać w niej tradycyjne afrykańskie brzmienia przeplatające się z nowoczesnymi dźwiękami hip-hopu czy elektroniki. Zespół ma ogromną charyzmę sceniczną, a każdy wykonywany utwór i dobrana do niego choreografia przykuwają uwagę publiczności. Koncerty Les Amazones d’Afrique to refleksyjne, oryginalne i niezapomniane przeżycia muzyczne, które poruszają wyobraźnię odbiorców.

Nicponie (Polska)

28 lipca, godz. 19:00, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Zespół, który potrafi zagrać wszystko. Wykonywane przez muzyków utwory zaskakują, bawią i wzruszają, zawsze przykuwając uwagę publiczności. W repertuarze grupa ma tradycyjne piosenki, które kiedyś można było usłyszeć na warszawskich ulicach. Trudno nie uśmiechnąć się, słysząc tango andrusowskie wykonane z charakterystycznym warszawskim akcentem przy akompaniamencie bandżoli i akordeonu, kontrabasu oraz… tarki. Nicponie śpiewają też współczesne hity, ale zawsze pozostają wierni stylistyce kapel podwórkowych. Warto przekonać się, jak brzmią ich zawadiackie interpretacje utworów znanych i nieznanych, i dać się porwać klimatowi potańcówki, który Nicponie wyczarowują podczas swoich występów.

Poleski Skład Smyczkowy/Polesie_PL (Polska)

27 lipca, godz. 19:25, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Dwa zespoły, które łączy miłość do tradycji i chęć popularyzowania kultury ludowej, pieśni i tańców będących dawniej integralnym elementem życia. Towarzyszyły człowiekowi podczas najważniejszych wydarzeń: ślubu, chrzcin, żegnały zmarłych, ale również witały kolejne pory roku. Życie człowieka splecione z naturą i przyrodą znajdowało w tych utworach swoje odbicie. Muzycy z Poleskiego Składu Smyczkowego i śpiewaczki z Polesia_PL chcą przypomnieć, że w tych tradycyjnych pieśniach, ich melodiach kryje się ogromna gama emocji i wzruszeń. Koncerty obu zespołów przenoszą publiczność do świata, który przetrwał właśnie w tych utworach. Ich wspólny występ to podwójna dawka emocji, wzruszeń, ale również piękne dopełnienie się talentów i umiejętności. Głosy śpiewaczek z Polesie_PL współgrają z instrumentami i głosami Poleskiego Składu Smyczkowego, udowadniając, że muzyczne odkrywanie przeszłości jest fascynującym przeżyciem.

Sw@da x Niczos (Polska)

26 lipca, godz. 19:25, Rynek Kościuszki w Białymstoku
27 lipca, godz. 22:30. Afterparty: Młynowa – ul. Młynowa 6 w Białymstoku

Duet, który w swojej działalności artystycznej udowadnia, że w kreatywności i sztuce nie ma granic. Zainspirowani folklorem Podlasia Sw@da – producent muzyczny i Niczos – wokalistka i raperka z Podlasia – stworzyli muzykę, która sięga do kulturowych korzeni regionu, ale została wzbogacona o nowe brzmienia. Ludowość w połączeniu z baile funkiem, afrobeatami, brzmieniami jersey club a nawet przesterowanymi brzmieniami phonku dała niesamowitą mieszankę, zaskakującą i intrygującą odbiorcę. Niezwykle ważnym elementem twórczości duetu jest język. Niepowtarzalna gwara podlaska, w której jak w soczewce skupiają się ślady mniejszości dawniej zamieszkujących Podlasie, tym razem zabrzmiała w rapie, nabierając całkowicie nowego wymiaru.

Vatan Music Group (Azerbejdżan)

25 lipca, godz. 18:00, POKtańcówka: Młynowa – ul. Młynowa 6 w Białymstoku
27 lipca, godz. 18:15, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Zespół z Azerbejdżanu, który swoją muzyką hipnotyzuje publiczność. Słuchając utworów wykonywanych przez czterech artystów można przenieść się w egzotyczny świat tradycji Azerów, w której wyraźnie obecne są ślady kultury tureckiej. Muzycy korzystają z tradycyjnych instrumentów, wśród których są: tar – instrument strunowy, kamança – instrument smyczkowy i qaval – rodzaj bębna obręczowego / tamburyna. Zapraszają publiczność do poznania mugam – tradycyjnej muzyki Azerbejdżanu, która jest integralnie związana z poezją. Jest niezwykle emocjonalna, co podkreślają częste zmiany tempa i melorecytacja, której tematem najczęściej jest miłość. Vatan przepięknie oddaje ten tradycyjny gatunek i przypomina, że emocje i uczucia są uniwersalne, ale w każdej kulturze wyraża się je nieco inaczej. Twórczość zespołu, docenianego na wielu festiwalach, obrazuje, jak pięknie potrafią to robić Azerowie.

Violons Barbares (Mongolia/Bułgaria/Francja)

26 lipca, godz. 21:20, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Muzyków z Violons Barbares połączyła fascynacja kulturą oraz tradycyjnymi pieśniami i muzyką Mongolii i Bułgarii. Dwa instrumenty smyczkowe – gadułka i morin chuur oraz perkusja potrafią zaskakująco wiernie przekazać niepowtarzalny klimat tradycyjnej muzyki bałkańskiej i mongolskiej. Artyści również śpiewają i, chociaż są wyraźnie zakorzenieni w dawnych dźwiękach i rytmach, nadają im swoistą świeżość i odważnie prezentują własne interpretacje tego, co dawne. Podczas koncertów wykonują też własne kompozycje. Towarzyszący artystom humor i energia, ich pomysłowość i kreatywność, a także szacunek dla tradycji i imponująca wiedza o niej dają niesamowitą mieszankę, która na długo zapada w pamięć.

Zakopower (Polska)

27 lipca, godz. 21:00, Rynek Kościuszki w Białymstoku

Jeden z najpopularniejszych polskich zespołów. Z powodzeniem łączy folk z rockiem, zawsze zaskakując publiczność pomysłami. Ogromny szacunek dla tradycji i muzyki Podhala, który słychać w ich twórczości, doskonale komponuje się z rozmaitymi nurtami i gatunkami muzycznymi, a wszystko spaja oryginalny głos Sebastiana Karpiela-Bułecki. Ciekawe teksty, doskonałe zgranie zespołu i konsekwencja w utrzymywaniu swojego stylu zapewniło im status niekwestionowanej gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Zespół współpracował z najlepszymi artystami, występował na scenach Polski i świata, za każdym razem zdobywając serca publiczności. Są otwarci, kreatywni i twórczy, a każda ich płyta to gwarancja jakości i pytanie: w jaką podróż zaproszą nas tym razem?