Jesteś na stronie: Podlaska Oktawa Kultur 2024
Treść strony

Podlaska Oktawa Kultur 2024

Podlaska Oktawa Kultur 2024

Od 25 do 28 lipca w Białymstoku wystąpi 13 zespołów z 11 krajów.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który zdobył serca nie tylko mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski. Co więcej – turyści z zagranicy rezerwują sobie pobyt w Białymstoku właśnie w czasie Oktawy, bo nie wyobrażają sobie, że miałoby ich zabraknąć na tym pełnym tańca, muzyki i tradycji festiwalu. Podlaskie zawsze było regionem wyjątkowym, gdzie przenikały się kultury, narodowości, religie. Żyli tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. To właśnie ta różnorodność była inspiracją do stworzenia w 2008 roku festiwalu. Podlaska Oktawa Kultur – prezentacja ośmiu kultur ośmiu żyjących w Podlaskiem narodowości. Z czasem festiwal się rozrastał. Przybywało zespołów z całego świata. Teraz to jeden z największych, a być może największy międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Polsce. Już pierwsza edycja festiwalu tak bardzo spodobała się mieszkańcom regionu, że w 2008 roku Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury został nagrodzony Podlaską Marką Roku w kategorii przedsięwzięcie – właśnie za Podlaską Oktawę Kultur.

W tym roku Podlaska Oktawa Kultur odbędzie się w dniach 25-28 lipca. Pierwszego dnia zaprosimy mieszkańców Białegostoku i regionu na potańcówkę w przestrzeni Młynowa. Zagrają tam cztery zespoły: Vatan Music Group z Azerbejdżanu, Kapela Dziki Sad z Polski, ukraińsko-polska grupa ГрайБери/HrayBery, a na zakończenie meksykański Ballet Folklorico Aztlán. Kolejne dni to koncerty w sercu Białegostoku, na Rynku Kościuszki. Wystąpią znakomite zespoły z Polski, Ukrainy, Azerbejdżanu, Meksyku, Chorwacji, Mongolii, Bułgarii, Francji, Ghany, Mali i Demokratycznej Republiki Konga. Tradycyjne czeka nas też koncert naszych Kurpi Zielonych. Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będzie sobotnie afterparty duetu Sw@da x Niczos na scenie Młynowej. Koncerty na białostockim Rynku Kościuszki, podobnie jak w ubiegłych latach będą transmitowane online.

W trakcie kolejnych edycji na festiwalu gościli wykonawcy z całego świata, dzieląc się swoimi tradycjami i kulturą. To wielka przyjemność podróżować po świecie – równie wielka, gdy świat przyjeżdża do nas. To zapewne dlatego mieszkańcy Białegostoku, regionu i turyści odwiedzający Podlasie pokochali festiwal i czekają na niego przez cały rok.

Zapraszamy do świętowania muzyki, folkloru i różnorodności. Zachęcamy do udziału w koncertach i POKtańcówce. Festiwal już wkrótce, dajmy się porwać temu świętu muzyki, tańca i śpiewu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.