Lista artystów

Przedstawiamy listę artystów, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu.
Podczas festiwalu wystąpi 18 znakomitych zespołów z 8 krajów. Artyści grają różną muzykę, ale łączy je jedno: wszystkie inspirują się tradycją i kulturą swoich ojczyzn, chcą to dziedzictwo pokazywać i popularyzować.
Curly Strings (Estonia)
18 lipca (piątek), godz. 21.50, scena główna, Rynek Kościuszki
Grupa powstała w 2013 roku w Estonii. W skład zespołu wchodzi czworo muzyków, którzy postanowili stworzyć oryginalną muzyczną mieszankę popu, klasyki, bluegrassa, a nawet punka. Do tego dorzucili jeszcze instrumenty tradycyjne: skrzypce, kontrabas, mandolinę i gitarę. W efekcie okazało się, że stworzyli muzykę folkową, która bardzo szybko trafiła do serc publiczności. Śpiewają w języku estońskim, chętnie sięgają po teksty poetyckie. Występowali już w całej Europie, Kanadzie i Japonii, wszędzie zabierając odbiorców w podróż do świata i krajobrazów Estonii. Ich twórczość była wielokrotnie nagradzana. Są pełni energii i pomysłów, inspirują się różnorodnością i tradycją, a jeden z krytyków nazwał ich „numerem 1 wśród poprawiaczy nastroju w Estonii”.
FRA! (Ghana)
19 lipca (sobota), godz. 21.05, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół z Ghany, w skład którego wchodzi sześciu artystów. Swoją energią, najpełniej widoczną na koncertach, grupa podbija serca publiczności na całym świecie. Nazwa zespołu oznacza „miksować”, co doskonale oddaje cel artystyczny, jaki postawili sobie muzycy. Chcieli połączyć elementy dziedzictwa kulturowego i muzycznego Afryki z funkiem, co udało im się doskonale. Swoją muzykę FRA! określa jako Highlife Funk. Niezależnie od tego, jak nazwiemy ich twórczość, koncerty FRA! to zaproszenie w podróż do świata dźwięków Afryki, wolności, energii i młodości. Taneczne brzmienia nie przesłaniają tradycji, z której zespół czerpie, dodając od siebie mnóstwo świeżości, pomysłów i scenicznej wyobraźni.
Kapela Agopsowicza
17 lipca (czwartek), godz. 21.25, POKtańcówka, Młynowa
Zespół, w skład którego wchodzi troje artystów zafascynowanych tradycyjną muzyką z mikroregionu Kajoków (zachodnia Radomszczyzna). Potrafią zagrać i do tańca, i do posłuchu, tak jak robili to dawni muzykanci na wsiach. Chętnie spotykają się z pasjonatami muzyki tradycyjnej podczas warsztatów skrzypcowych, śpiewaczych i bębnowych. Edukacja zajmuje ważne miejsce w ich działalności. Uczyli się i wciąż czerpią z umiejętności tancerzy, śpiewaków i muzykantów ludowych, dokumentują ich kunszt i popularyzują muzykę wiejską w jej naturalnej formie. Lubią opowiadać o swojej pasji, a na scenie, podczas koncertów, kiedy zapraszają publiczność do wspólnej wędrówki po świecie tradycji, zwyczajów i muzyki, ta opowieść wybrzmiewa pięknie i bardzo wiarygodnie.
Kapela Maliszów
18 lipca (piątek), godz. 19.35, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół, który udowadnia, że pasja łączy pokolenia. Kapelę tworzą Jan Malisz i dwoje jego dzieci: Zuzanna i Kacper. Rodzina pochodzi z Męciny Małej w Beskidzie Niskim. Folklor i tradycje tego regionu stanowią dla Maliszów niewyczerpane źródło inspiracji, czego efektem są kolejne płyty, koncerty i nagrody. Kapela gra muzykę tradycyjną w niezmienionej formie, ale wykonuje też własne utwory. Muzycy chętnie sięgają do różnych stylów i brzmień, nie boją się nawiązywać do współczesnych rytmów. Grają na instrumentach, które mają własną historię. Skrzypce należały do ojca Jana Malisza, Józefa. Inne instrumenty, jak basy czy bębny, a także lira korbowa czy fidel kluczowa powstały w pracowni Jana Malisza.
Kapela PoPieronie
19 lipca (sobota), godz. 19.45, scena główna, Rynek Kościuszki
Kapela powstała w 2009 roku. Zespół tworzą utalentowani muzycy zainspirowani tradycyjną muzyką Żywiecczyzny. Folklor góralski zajmuje w ich repertuarze ważne miejsce, ale tworzą też własne kompozycje, w których można usłyszeć echa ludowej muzyki słowackiej i węgierskiej. Często występują na festiwalach i przeglądach muzyki tradycyjnej, a ich niezwykła energia zawsze porywa publiczność. Są autentyczni i kreatywni, a w kapeli każdy z muzyków z powodzeniem realizuje swoje artystyczne wizje. Muzycy odnaleźli w tradycji inspirację i radość, a wszystko to, w połączeniu z ich ogromnym talentem jest niezwykłym, twórczym hołdem dla dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzą.
Kroke
20 lipca (niedziela), godz. 19.25, scena główna, Rynek Kościuszki
Jeden z najbardziej znanych polskich zespołów inspirujących się twórczością klezmerską. Kroke w języku jidysz oznacza Kraków i to właśnie tam rozpoczęła się historia grupy. Muzycy w swoim repertuarze sięgali do przeszłości, ale ich artystyczna wyobraźnia wybiegała w przyszłość. Wypracowali swój własny, rozpoznawalny i niepodrabialny styl. Koncertowali z najlepszymi, m.in. z Anną Marią Jopek i Nigelem Kennedym. Na zaproszenie Stevena Spielberga wystąpili w Jerozolimie podczas uroczystości Survivirs Reunion, poświęconej ocalałym z listy Oskara Schindlera. Twierdzą, że ten występ pozwolił im prawdziwie dotknąć trudnej i bolesnej historii narodu żydowskiego oraz jego pięknej i bogatej kultury. Każdy koncert Kroke jest swego rodzaju hołdem dla świata, który przeminął, ale dzięki ich twórczości stale do nas powraca.
Maxim & Oliczka
19 lipca (sobota), godz. 22.30, afterparty, Młynowa
Raper z Podlasia, którego zafascynowała tradycyjna muzyka tego regionu. Pieśni ludowe prezentuje w niebanalnych interpretacjach, w których hip hop łączy się z tradycyjnymi dźwiękami. Ten nieszablonowy sposób wykorzystania i popularyzowania kulturowego dziedzictwa Podlasia przyciąga uwagę, intryguje i zaciekawia. Z Maximem współpracuje Aleksandra Iwaniuk, wokalistka znana m.in. z zespołów Dobryna czy Hoyraki. Razem zapraszają do artystycznego świata, w którym muzyka ludowa jest inspiracją, a talent i wyobraźnia pozwalają przekraczać kolejne granice twórczości. Udowadniają też, że w poszukiwaniu kulturowych korzeni warto przełamywać schematy. Dzięki temu można zobaczyć i poczuć więcej.
Narwianie
Zespół, który swoją przygodę z folklorem rozpoczął w 1954 roku. Działa w Dobrzyniewie Dużym i prezentuje głównie muzykę podlaską. Kolejne pokolenia ulegają urokowi tradycyjnych pieśni i melodii, a ich występy zawsze podbijają serca widzów. Obecnie w skład zespołu wchodzi ok. 30 osób. Narwianie doskonale czują się podczas występów na żywo, świetnie nawiązują kontakt z publicznością. Ich koncerty często przypominają imrpowizowane spektakle, podczas których z humorem opowiadają o dawnych obrzędach i zwyczajach. Swoboda, wiedza i pasja widoczna w ich działalności sprawiają, że publiczność ma wrażenie podróży z przyjaciółmi do czasów minionych, ale wciąż żywych.
Nicponie
18 lipca (piątek), godz. 20.35, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół, który potrafi zagrać wszystko. Wykonywane przez muzyków utwory zaskakują, bawią i wzruszają, zawsze przykuwając uwagę publiczności. W repertuarze grupa ma tradycyjne piosenki, które kiedyś można było usłyszeć na warszawskich ulicach. Trudno nie uśmiechnąć się, słysząc tango andrusowskie wykonane z charakterystycznym warszawskim akcentem przy akompaniamencie bandżoli i akordeonu, kontrabasu oraz… tarki. Nicponie śpiewają też współczesne hity, ale zawsze pozostają wierni stylistyce kapel podwórkowych. Warto przekonać się, jak brzmią ich zawadiackie interpretacje utworów znanych i nieznanych, i dać się porwać klimatowi potańcówki, który Nicponie wyczarowują podczas swoich występów.
Radoska
17 lipca (czwartek), godz. 18.00, POKtańcówka, Młynowa
Nazwa zespołu to jednocześnie nazwa małej wsi w Świętokrzyskiem, z której pochodzi akordeonista kapeli, Dariusz Makuch. Grupę tworzy czworo muzyków zauroczonych klimatem i tradycją wiejskich potańcówek. Artyści potrafią przepięknie oddać klimat tych zabaw, ale zawsze starają się też pokazać własną interpretację kieleckich melodii ludowych. Grają na tradycyjnych instrumentach takich jak akordeon, skrzypce czy baraban. Radoska w swoim repertuarze ma zarówno oberki i polki, których muzycy nauczyli się od wiejskich muzyków i śpiewaków, jak i autorskie kompozycje: kujawiaki, walczyki i tanga. Muzycy uchylają drzwi do świata tradycji i proponują nam fascynującą przygodę nie tylko z kulturową przeszłością ich regionu, ale również z intrygującym światem swojej twórczości.
Wernyhora
18 lipca (piątek), godz. 18.00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
19 lipca (sobota), godz. 18.25, scena główna, Rynek Kościuszki
Trio z Sanoka, które w muzyce karpackiej charakterystycznej dla pogranicza polsko-ukraińskiego znalazło piękno, niepowtarzalność i inspirację. Chętnie sięgają do folkloru społeczności Bojków, ale ta muzyka źródeł jest dla zespołu tylko i aż punktem wyjścia. Twórczo rozwijają dziedzictwo, które tworzyły kolejne pokolenia tego regionu. Grają na tradycyjnych instrumentach, wśród których są lira korbowa i fidel płocka. Artystyczny przekaz Wernyhory wzmacnia wyjątkowy głos wokalistki, Darii Kosiek, która swoim śpiewem zaprasza publiczność do spojrzenia w przeszłość. Piękno tradycji i kultury pogranicza polsko-ukraińskiego połączone z niezwykłą wrażliwością i talentem Wernyhory sprawiają, że otrzymujemy niezapomniane muzyczne emocje. Twórczość zespołu była wielokrotnie nagradzana na festiwalach i przeglądach w Polsce i za granicą.
Rankowa Rosa
18 lipca (piątek), godz. 19.00, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół dziecięcy założony w 2000 roku w Równem na Ukrainie. Do Rankowej rosy należy obecnie ok. 60 dzieci, które poprzez taniec i śpiew poznają kulturę i tradycję Polesia. Opiekunom młodych artystów bardzo zależy, aby nauczyć swoich podopiecznych szczególnej, charakterystycznej dla Polesia maniery śpiewu solowego i grupowego. Dzieci latem często wyjeżdżają na wyprawy etnograficzne, najczęściej do północnej części obwodu rówieńskiego. Przywożą stamtąd wiedzę o dawnych zwyczajach, nagrania pieśni w wykonaniu wiejskich śpiewaczek i śpiewaków, a także stroje ludowe, które zespół kolekcjonuje. Rankowa rosa często koncertuje, a zapał, energia i umiejętności młodych tancerzy zapewniają im sympatię każdej publiczności.
Kapela Aleny Mialeshki
17 lipca (czwartek), godz. 19.15, POKtańcówka, Młynowa
Zespół, w skład którego wchodzi pięcioro muzyków, zafascynowanych kulturą ludową, muzyką, pieśniami i tańcami białoruskimi. Każdy ich występ to swoiste zaproszenie publiczności do tańca, zachęta, aby tańcem i melodią spróbować wyrazić swoje emocje i uczucia. To snuta muzycznie opowieść o historii, tradycji, kulturze i człowieku. Muzycy grają na tradycyjnych instrumentach, wśród których są skrzypce, cymbały i kontrabas. Kapela Aleny Mialeshki gra melodie, w których jest radość i smutek, nadzieja i zwątpienie, odwaga i strach, czyli wszystko, co towarzyszy nam od zawsze, niezależnie od czasu i miejsca.
Renata Przemyk feat. Dagadana
20 lipca (niedziela), godz. 20.45, scena główna, Rynek Kościuszki
Renata Przemyk to niezwykła artystka, której obecność na polskiej scenie artystycznej zawsze jest wyraziście akcentowana. Obdarzona fantastycznym, mocnym głosem i wyjątkową charyzmą sceniczną wokalistka zaprosiła do współpracy Dagę Gregorowicz z zespołem Dagadana – polsko-ukraińską grupą, która w niebanalny sposób łączy tradycyjne brzmienia z jazzem i muzyką elektroniczną. W wyniku tej współpracy powstał projekt „Vera to ja” – muzyczny, niezwykle świadomy i dojrzały portret kobiety i kobiecości. Muzyka tradycyjna jest tu tłem, punktem wyjścia do zmierzenia się z życiem, emocjami, tym, co nieuchronne, a jednocześnie piękne, odwieczne. Dźwięki etnicznych instrumentów harmonijnie korespondują z tekstami i głosami wokalistek, tworząc zdumiewającą, odważną i intrygującą całość.
Vatan Mugham Group
20 lipca (niedziela), godz. 17.45, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół z Azerbejdżanu zaprasza publiczność do świata Azerów, w którym wyraźnie da się zauważyć ślady kultury tureckiej. Muzycy korzystają z tradycyjnych instrumentów, wśród których są: tar – instrument strunowy, kamança – instrument smyczkowy i qaval – rodzaj bębna obręczowego / tamburyna. Zapraszają publiczność do poznania mugam – tradycyjnej muzyki Azerbejdżanu, integralnie związanej z poezją. Jej emocjonalność podkreślają częste zmiany tempa i melorecytacja, której tematem najczęściej jest miłość. Vatan przepięknie oddaje ten tradycyjny gatunek i przypomina, że emocje i uczucia są uniwersalne, ale w każdej kulturze wyraża się je nieco inaczej. Dzięki Vatan Mugham Group możemy się przekonać, jak pięknie robią to Azerowie.
Zagreb Folk Dance Ensemble Dr Ivan Ivančan (Chorwacja)
17 lipca (czwartek), godz. 20.30, POKtańcówka, Młynowa
20 lipca (niedziela), godz. 18.30, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół z Zagrzebia powstał w 1945 roku z inicjatywy dr. Ivana Ivančana. Jego koncepcja zakładała wierne przedstawianie rodzimego folkloru, a zespół konsekwentnie trzyma się tej zasady do dziś. Artyści unikają stylizacji i prezentują przepiękny chorwacki folklor w jego pierwotnym kształcie. Zespół korzysta z tradycyjnych instrumentów muzycznych, których dawniej używali wiejscy muzykanci. Podczas występów grupy nie sposób oderwać oczu od przepięknych strojów, w których występują tancerze. Są autentyczne i zawsze stanowią piękne dopełnienie koncertu. Ważną rolę w występach zespołu odgrywa śpiew, a umiejętności wokalne są istotnym kryterium podczas kolejnych naborów. Zagrebački Folklorni Ansambl koncertował niemal na całym świecie, jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.
Kurpie Zielone
19 lipca (sobota), godz. 17.10, scena główna, Rynek Kościuszki
Jedna z najstarszych w Polsce grup prezentujących folklor w formach stylizowanych i scenicznych. Działa w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku. Repertuar zespołu pokazuje różnorodność, wielokulturowość i wieloetniczność Polski. Grupa prezentuje nie tylko folklor Podlasia, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy, Żywiecczyzny, Ziemi Sądeckiej, Beskidu Niskiego oraz innych regionów kraju. Zespół sięga do kultury ludowej i narodowej, przenosząc ją do kontekstów scenicznych, wciąż szuka nowych inspiracji w szeroko pojętej kulturze tradycyjnej. Zespół nie boi się nowych wyzwań, często zaskakuje publiczność oryginalnym ujęciem znanych tańców i melodii. Kurpie Zielone zawsze wyczarowują na scenie wspaniałe widowiska, za każdym razem zdobywając nowych fanów.
Zespół Tańca Ludowego „Bystry”
20 lipca (niedziela), godz. 17.05, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół założony w 2002 roku w Augustowie. W skład grupy wchodzą śpiewacy, tancerze i kapela. Bystry prezentuje folklor augustowski i podlaski. W repertuarze ma piosenki i przyśpiewki z tego regionu, a także tańce takie jak: polka, kozak, podespaniec czy kapelus. Tancerze wykonują je przy dźwiękach akordeonu, skrzypiec, klarnetu, bębna i wiolonczeli. Każdy z prezentowanych utworów jest kawałkiem historii regionu. „Bystry”, łącząc te taneczno-muzyczne puzzle, poznaje i pięknie popularyzuje dziedzictwo swojej małej ojczyzny. Zespół występuje w przepięknych, wiernie zrekonstruowanych strojach z okolic Augustowa, które noszono tam na przełomie XIX i XX wieku. „Bystry” ma na koncie mnóstwo nagród i jeszcze więcej pomysłów na kolejne występy.
Hora Florilor
18 lipca (piątek), godz. 18.10, scena główna, Rynek Kościuszki
Zespół z miejscowości Osica de Jos w południowej Rumunii. Grupa prezentuje tańce i pieśni ludowe ze swojego regionu. Hora Florilor stara się jak najwierniej przekazać i spopularyzować tradycję i historię swojej małej ojczyzny. Na scenie możemy podziwiać dziewczęta i chłopców prezentujących tańce takie jak hora czy călușul. Zespół dba o szczegóły strojów, starając się, aby jak najlepiej odzwierciedlały dziedzictwo pokoleń. Chusty, spódnice, bluzki i nakrycia głowy są przepiękne i również opowiadają swoją historię. Zespół występował na wielu festiwalach. Energia i talent Hora Florilor wszędzie spotykały się z uznaniem publiczności. Oprócz pieśni i tańców zespół często prezentuje też dawne zwyczaje i obrzędy charakterystyczne dla regionu Olt, z którego pochodzą artyści.